1. místo na Studentské vědecké konferenci Otevřené vědy 2024

1. místo na Studentské vědecké konferenci Otevřené vědy 2024

Čtyři stážistky 19. ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR z nymburského gymnázia prezentovaly výsledky svých celoročních stáží na Studentské vědecké konferenci 7. a 8. listopadu 2024. Stáž Kritický výzkum migrace, které se účastnila Eliška Schwarzová (8OA) společně se dvěma stážisty z jiných středních škol, byla porotou vyhodnocena v kategorii Humanitních a společenských věd na prvním místě. Naše škola tak zaznamenala rekord, protože dosavadním nejvyšším dosaženým oceněním (shodně v roce 2022 a 2023) na Studentské vědecké konferenci OV AV ČR bylo (samozřejmě také velmi pěkné) 2. místo.

Program stáží Otevřená věda začíná vždy v listopadu předešlého roku příjmem přihlášek s motivačními dopisy uchazečů a výběrem stážistů pracovníky Akademie věd. Prestižní možnost dělat výzkumy přímo na některém z ústavů AV ČR již v době středoškolských studií (!) nemá samozřejmě každý české středoškolák. Z 818 uchazečů v roce 2024 jich bylo na stáže vybráno jen 225. Máme velkou radost, že čtyři z těchto 225 byly studentky nymburského Hrabalova gymnázia.

Po celý kalendářní rok 2024 dojížděly tři současné maturantky a jedna současná předmaturantka za svými mentory a na stážích strávily min. 8 hodin měsíčně (měsíce prázdnin jsou také započítávany, ale lze je nahradit v jiném termínu). Výsledky všech bádání byly prezentovány a obhajovány na listopadové Studentské vědecké konferenci OV AV ČR 2024. Ve čtvrtek souběžně probíhaly prezentace v oblasti Humanitních a společenských věd (videozáznam)a v jiné místnosti prezentace v oblasti Věd o neživé přírodě (videozáznam). Výše zmiňovaná stáž E. Schwarzové přišla na řadu jako poslední, přesto byla ohodnocena prvním místem, včetně prémie 20.000 Kč, kterou si mezi sebe rozdělují Eliška, dva další stážisté a také jejich společná paní školitelka dr. Uhde ze Sociologického ústavu AV ČR.

Ve čtvrtek pozdě odpoledne obhajovala své celoroční výsledky v rámci Věd o neživé přírodě Anna Jeřábková (8OA). Její stáž Vlny pana Langmuira pod dohledem Solar Orbiteru probíhala na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR pod vedením dr. Píši. A narozdíl od Elišky byla na své stáži sama.

V pátek přišla na řadu zbývající třetí vědecká oblast, na níž se Akademie věd ČR dělí, oblast Věd o živé přírodě a chemických věd (videozáznam). I zde jsme měly dvě "želízka v ohni". Po poledni přišla na řadu obhajovat výsledky své stáže Luisa Anna Hofmanová (8OA). Na Botanickém ústavu AV ČR pod vedením paní prof. Münzbergové společně s další stážistkou z jiné SŠ celý rok zkoumaly Vliv klimatu na interakce rostlin a herbivorů (což jsou samozřejmě býložravci).

Také v pátek někdy před třetí hodinou odpolední na pódiu konference vystoupila i naše čtvrtá stážistka, Veronika Košťálová (7MB). Ta celoročně dojížděla na Mikrobiologický ústav AV ČR za svým mentorem dr. Sklenářem, aby společně zjišťovali, jaký je Vliv různých osmoticky aktivních látek na růst vláknitých hub. Veronika se řadí k těm stážistům, kteří už programem prošli loni. A protože jí výzkum naplňuje a je v něm úspěšná, dohodla se se svým školitelem, že exkluzivně jen pro ni vypíše v rámci Otevřené vědy 2025 speciální stáž. I v následujícím ročníku už máme jednu účastnici jistou a jsme rádi, že bude v mikrobiologickém bádání pokračovat i v jubilejním 20. ročníku projektu.

FOTODOKUMENTACE STUDENTSKÉ VĚDECKÉ KONFERENCE OV AV ČR 2024

A co o svých zkušenostech ze stáží a ze závěrečné konference říkají samy stážistky?

Eliška Schwarzová: Zaměřili jsme se na diskurzivní analýzu reprezentace Migračního paktu EU v českých médiích a v návaznosti na ni i na reprezentace migrantů*ek a migrace jako celku. Byla to poměrně zdlouhavá práce, často šlo jen o to sedět u počítače, vyhledávat média, číst články a zaznamenávat je. I tak se mi potvrdilo to, co jsem psala do motivačního dopisu - stáž mi dala mnoho cenných zkušeností a otevřela mi nové možnosti. Alespoň částečně jsem se seznámila s prací vědců a dozvěděla se spoustu nových a zajímavých informací. Největší odměnou však byla slova porotců na Studentské konferenci Otevřené vědy, kterým se naše práce líbila natolik, že nám v kategorii Humanitních a společenských věd udělili první místo.

Anna Jeřábková: Na své stáži jsem pracovala na Ústavu fyziky atmosféry, konkrétně na Oddělení kosmické fyziky. Vyzkoušela jsem si práci ve vědeckém prostředí a seznámila se s vědeckými daty a jejich zpracováváním. Mimo to jsem se také zúčastnila několika akcí v roli popularizátora vědy za právě toto oddělení a samotný ústav. Myslím si, že touto stáží začíná dlouhodobější spolupráce i do budoucích let v roli vysokoškolského studenta. Celkově tedy celou tuto zkušenost hodnotím velmi kladně a určitě bych všem studentům doporučila nějakou středoškolskou stáž absolvovat, například právě skrz Otevřenou vědu.

Luisa Anna Hofmanová: Do programu Otevřená věda jsem se přihlásila především z toho důvodu, abych měla kvalitní téma a podklady k psaní praktické části mé práce k maturitě a do soutěže SOČ. O splnění tohoto cíle budu moci mluvit až po dopsání maturitní práce, nicméně mi Otevřená věda dala více než jsem na začátku očekávala. Kromě toho, že jsem si vyzkoušela vědeckou práci, tak jsem především poznala velmi přátelskou a uvolněnou atmosféru Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích. Hned při své první návštěvě jsem zjistila, jak celý Botanický ústav (ne)funguje a jací botanici jsou. Seznámila jsem se se všedními problémy jako jsou poztrácené a popůjčované pipety, naučila se základům práce v RStudiu ve starém programovacím jazyku pro analýzu dat, hrabala se v hlíně ve skleníku, ale také pracovala ve sterilním prostředí v laboratoři a spoustu dalšího. Stáž mi otevřela dveře do světa přírodovědců, měla jsem možnost pracovat po boku různých vědců, nejen své lektorky. Velkým zážitkem mi byla účast na 13. ročníku dvoudenní juniorské přírodovědecké konference, jež se konala na Přírodovědecké fakultě UK na Albertově, kde jsem měla možnost seznámit se s projekty a životními cíli mých vrstevníků, především ale mladších zapálených budoucích přírodovědců. Vedle prezentací našich projektů, kdy jejich převážná většina byla realizována v domácích podmínkách a my jsme tedy s naším projektem v rámci Botanického ústavu byli výjimkou, byl součástí i vedlejší program, např. exkurze do Hrdličkova muzea člověka nebo k interaktivní periodické tabulce prvků v Chemickém ústavu PřF UK.
I když botanika není směr, kterým bych se chtěla ve svém budoucím studiu vydat, tak je tato roční zkušenost k nezaplacení.

Veronika Košťálová sepsala své osobní zkušenosti a dojmy z konference do delšího příspěvku.

Děkujeme čtyřlístku mladých vědkyň za dlouhodobou a vzornou reprezentaci naší školy v největší tuzemské vědecké instituci a připomínáme ostatním, že své přihlášky do 20. ročníku Otevřené vědy mohou posílat ještě do konce listopadu.

PaedDr. Helena Hantonová
Mgr. Radka Mlázovská
Mgr. Miroslav Soukup
Talent tým a školní garanti SOČ

Ke stažení
ikonaProgram Studentské vědecké konference Otevřená věda AV ČR 2024
ikonaVeronika Košťálová - Konference OV AV ČR 2024
«2025»
MonTueWedThuFriSatSun
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Aktuální informace

26.03.2025

Beseda s absolventem školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 8. 4. 2025 od 17.30 hodin.

25.03.2025

Oznamujeme, že jsme přes zaručenou komunikaci v DIPSY rozeslali pozvánky na oba termíny těm uchazečům,

Celý článek
14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt Theodora Mommsena

1. listopad 1903

Zemřel Theodor Mommsen (*30. 11. 1817), německý historik.

Nejčtenější

06.03.2025

ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NOVĚ VE VÝSLEDKOVÉ TABULCE

V úterý 4. 3. 2025 byla přesně v poledne slavnostně zahájena Školní přehlídka SOČ 2025. První soutěžící začali obhajovat své práce už ve 12:15 před třemi komisemi. Tříčlenným komisím představilo své práce 19 studentů. Měli na to deset minut, pět minut bylo vyhrazeno dotazům komise. Ty měly do druhého dne rozhodnout o těch nejlepších, které pošlou do krajského kola.

DOPLNĚNY FOTKY ZE SLAVNOSTNÍHO VYHLÁŠENÍ

celý článek
10.03.2025

Gymnázium Bohumila Hrabala má dlouhodobě dobré vztahy s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy. Díky nim i letos do výuky právního semináře (SVS) zavítali studentka a student z fakultního projektu Street Law, navíc naši úspěšní absolventi. Projekt se zaměřuje na interaktivní a hravé vzdělávání v oblasti práva, prioritu pro něj představuje tzv. zážitková metoda vzdělávání.

celý článek
09.03.2025

 

Na lyžák jsme se v sobotu vydali,
poté, co jsme lyže do autobusu nandali.
Na sedadla jsme si sedli
a do Rokytnice cestu vedli.

 

 

Počasí nám opravdu vyšlo,
ping-pong jsme hráli, až když slunce zašlo.
Bylo hodně sněhu,
proto jsme museli být ve střehu.

 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.