Vytříděný hliník & železo

Vytříděný hliník & železo

V pondělí 25. června 2012 byly odvezeny pytle s pečlivě vytříděným kovovým odpadem do výkupny ve Strakách. Od září 2009 do června 2012, tj. za tři poslední školní roky, vytřídili studenti a pracovníci školy celkem 17,5 kg tenkostěnného hliníku a také 18 kg odpadového železa. V obou případech jde především o obaly potravin a nápojů, které jsou z těchto dvou kovů vyrobeny.

Z důvodu pokračující ekonomické krize jsou výkupní ceny kovů nízké (charakter odpadu - tenký plech - je navíc v sazebníku oceněn ze všech druhů kovového odpadu obecně a trvale - krize nekrize - nejníže), studenti tak obdrželi za své k životnímu prostředí ohleduplné úsilí pouhé tři stovky (Studentský parlament je použije při rekonstrukci prostor nové klubovny).

Přes nízký výnos (kdo by také chtěl zbohatnout na odpadcích, kterých se chceme zbavit?), má třídění kovového odpadu smysl, který jednoduše nelze přepočítávat pouze na peníze. Jen úspora vynaložené energie při výrobě hliníku, pokud se v hutích namísto rudy bauxitu použije kovový šrot, čímž se hliník recykluje, může vyšplhat až k 95 %(!). Kovy je navíc možno recyklovat snad nejlépe ze všeho odpadu: zatímco z PET lahve už se po recyklaci nová PET lahev nemůže vyrobit (nelze zajistit hygienické normy) a získané silonové vlákno se používá třeba (jen) ve výrobě textilií z umělých hmot; stejně vytříděný papír se po recyklaci používá spíše na toaletě, než aby se na něj tisklo např. vysvědčení, kovy jsou pro opětovné použití k prvotnímu účelu díky vysoké teplotě při hutním zpracování ideální. Může se tedy stát, že z vytříděné a k recyklaci odevzdané plechovky může být vyrobena i ta samá, která se opět použije jako nápojový obal.

Dále je ještě nutno dodat, že pravidelné vybírání sběrných nádob, dotřiďování, pytlování i odvoz se ve škole zajišťuje dobrovolnicky. Čistota separovaných kovů v bednách není nikdy 100%. Když pomineme záměrné zlomyslné vyhazování jiného odpadu do nádob na kovový odpad (např. typu staré housky nebo PET lahve i s obsahem), je největším nešvarem naivní představa, že vše, co se z obalů potravin kovově leskne, musí být určitě kovové. Tak se do beden pravidelně dostávají umělohmotné obaly tyčinek, sušenek, brambůrek apod., které pochopitelně z hliníku ani železa nejsou a ani nemohou být (což dokazují piktogramy na každém obale). Takových chybně vytříděných odpadků bývá v poslední době v každé nádobě max. 5 %, což není špatné číslo. Proto velké díky všem, kteří třídí, zejména vám, kdo u toho kriticky používáte i svůj koncový mozek.

Budova Gymnázia Nymburk v současné době disponuje sběrnými nádobami na separovaný odpad těchto druhů: papír, plasty, hliník, železo, drobný elektroodpad a použité baterie (monočlánky). Netřídíme sklo, textil, nápojové kartony, nebezpečný odpad, zářivky a výbojky ani bioodpad. Přes poměrně širokou nabídku a blízkost nádob (papír a plasty na každém patře), se v odpadkových koších ve třídách a na chodbách nalézají denně odpadky, které tam nepatří a které by namísto toho měly být vhozeny do příslušné nádoby pro odpad tříděný. Paní uklízečky to jistě dosvědčí. Nesprávně vytříděný odpad je odsouzen v lepším případě k dlouhodobému uložení na skládkách (bioodpad týdny, papír několik měsíců, hliníková plechovka až 100 let, vybitá baterie až 500 let, PET lahve a igelit 500 let, sklo v řádu jednotek tisíc let), kdy teprve dochází k jeho rozkladu. V horším případě se směsný domovní odpad spaluje, čímž se z některých druhů odpadků uvolňují škodlivé látky (ale zase se tím získává část energie). Pokud tedy máte snahu něco po sobě zanechat svým potomkům, aby jim to nadlouho vydrželo, toto je jedna ze zaručených možností, nikoliv ale ta nejoptimálnější...

Zdroj: Časové odhady rozkladu jednotlivých druhů odpadu

Aktuální informace

19.11.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 28. 11. 2024 od 17.30 hodin.

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
04.11.2024

První listopadový víkend vyrazilo na 12 učitelů na úklidovou brigádu na chaty RSG.

Počasí přálo a stanovený plán prací byl dodržen v plném rozsahu. Můžeme tedy oznámit, že chaty jsou připravené na zimní provoz a LVVZ!

Děkuji na tomto místě všem účastníkům za pracovní elán a nasazení!

Michal Hrstka – správce chat

Níže uvádíme pro představu přehled prací na chatách.

celý článek
26.10.2024

V neděli 20. října 2024 se studenti ze tříd 7MA, 6XA a 2A sešli v 15 hodin před budovou Gymnázia, aby o půl hodiny později vyrazili na cestu do Londýna. Společně s průvodkyní Klárou a s učiteli angličtiny, p. Královou, p.Hubáčkovou a p. Otradovským, jsme přes Německo a Belgii dojeli do Francie, kde celý autobus najel do vlaku a přepravil nás tunelem do Anglie. 

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.