Po stopách Bohumila Hrabala v Nymburce aneb projektový den se sekundami

Po stopách Bohumila Hrabala v Nymburce aneb projektový den se sekundami

28. března si naše škola nepřipomíná pouze den učitelů, ale je to již tradiční projektový den věnovaný spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který se právě 28. března roku 1914 narodil a jehož jméno naše škola hrdě nese. Každý ročník si Bohumila Hrabala připomíná jiným způsobem, primy vyráží do Kerska a sekundy pátrají po Hrabalových stopách přímo v Nymburce. Letošní počasí bylo vycházce po městě vstřícné a tak se sekundy mohly ponořit do historie města a poznat nejen místa spojená s Bohumilem Hrabalem. Více informací se dozvíte od reportérky Barči…

Ve čtvrtek 28. 3. byl, jak všichni jistě vědí, projektový den o Bohumilu Hrabalovi. Třídy 2SA a 2SB vyrazily prozkoumat Nymburk s paní prof. Prokešovou a paní prof. Plechlovou. Napříč městem, jeho dějinami a místy spojenými s Bohumilem Hrabalem nás provedl pan Fojtík, historik z městského muzea.

Nejprve jsme ale absolvovali úvodní hodinu, zaměřenou na práci s textem.  A autorem samozřejmě nebyl nikdo jiný než Bohumil Hrabal. Oním textem byla první kapitola novely Městečko, kde se zastavil čas.

Poté jsme už ale vyrazili na prohlídku Nymburka. Pan Fojtík nás napřed seznámil s nejnovějšími dějinami. Začali jsme u naší školy, kterou Bohumil Hrabal navštěvoval. Dále jsme pokračovali u Löwitovy vily, Obecního domu a Husova sboru.  Jak jsme se dostávali stále dál v čase, navštívili jsme Malé a Velké valy, Vodárnu a Katovnu. Nakonec jsme se dostali až k samotnému založení Nymburka, o kterém nám pan Fojtík také něco řekl a navštívili jsme hradby, Starou rybárnu, kostel sv. Jiljí, náměstí a kapli sv. Jana Nepomuckého, která je spojená se základní školou Tyršova, kterou jako malý také navštěvoval Bohumil Hrabal. Odtud jsme se šli podívat do muzea a židovské synagogy.

V synagoze jsme si prohlédli obraz od Alfonse Muchy, v muzeu zase shlédli krátký dokument o Bohumilu Hrabalovi. Na závěr jsme se svezli přívozem na Zálabí, kde jsme si prohlédli vilu Hrabalku. Vrátili jsme se pěšky přes Ostrov a cestou jsme si povídali o zážitcích dnešního dne.

Barča Šídová, 2SB

Aktuální informace

13.11.2024

Školská rada je opět kompletní.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

09.09.2024

Novinka pro studenty a rodiče

Celý článek

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

22.11.2024

S radostí vám oznamujeme vznik Spolku absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. Skupina bývalých studentů školy se po mnoha nápadech, diskuzích a setkání rozhodla oficiálně založit absolventský spolek. Spolek si klade za cíl propojit všechny, kdo jsou součástí historie naší školy - absolventy, bývalé i současné pedagogy, a také přátele gymnázia. Spolek absolventů Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce bude sloužit jako prostor, kde se bývalí studenti mohou znovu setkávat, společně zavzpomínat na školní léta, udržovat kontakt se školou a zároveň podpořit současné studenty gymnázia. Je to příležitost stát se součástí něčeho nového, inspirativního a pokračovat v budování vazeb, které přetrvají generace.

celý článek
11.11.2024

V týdnu 11.-15. 11. 2024 si na naší škole připomínáme události spojené se 17. listopadem.
Pokud chcete vědět,  jak jsme si to na naší škole připravili, čtěte dál.

celý článek
11.11.2024

V pátek 8.11. 2024 vyrazil maturitní ročník biologického semináře do „Ústavu experimentální medicíny“, na přednášky v rámci akce „Týden vědy AV ČR“.
První přednáška „Plodnost žen a role kvality oocytů“ nám přiblížila současnou situaci v oblasti reprodukční medicíny. Dozvěděli jsme se něco nejen o důvodech, proč se stále zvyšuje počet párů, které mají potíže počít přirozenou cestou, ale také o projektech a výzkumech, jejichž výsledky by v budoucnu mohly těmto párům pomoci.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.