111 - Ochutnávka programu

VitrAGE
Vizuální instalace s projekcemi na šest segmentových oken bývalé kaple a tělocvičny nymburského gymnázia,
workshop 13. června 2014,
hlavní prezentace 14. června 2014 ve 22.00 a 23.00 hodin

Vizuální instalace s názvem VitrAGE za použití nejmodernějších video-technologií má za úkol edukativně představit vývoj a proměny jedné z nejvýznamnějších institucí města. Projekce si dávají za cíl skloubit historii a současnost pomocí moderních výtvarných postupů.

Hlavním námětem a náplní těchto projekcí nebude nic jiného než budova jako taková, s důrazem na dobovou výjimečnost v kontextu města Nymburk a svou jedinečnou ornamentální zdobností vycházející z většiny historických epoch architektury. Dalším neméně zajímavým inspiračním zdrojem budou osobnosti spjaté se stavbou (jako např. oba autoři architekti Ferdinand Havlíček a Jan Kříženecký), ale i samotní studenti, kterých se na půdě této významné vzdělávací instituce vystřídalo nespočet, za zmínku stojí například světoznámý spisovatel Bohumil Hrabal nebo vizionář na poli architektury Bedřich Feuerstein.

JUDr. Václav Král

JUDr. Václav Král (29. 11. 1926-11. 5. 2021), jeden z nestorů české advokacie, lingvista, cestovatel a spisovatel, významný absolvent Reálného gymnázia v Nymburce v roce 1946, který nikdy na svou střední školu nezanevřel a byl až do své smrti v častém kontaktu jejím současným vedením.

Finská ústava

15. duben 1903

Na příkaz ruského cara Mikuláše II. byla na tři roky pozastavena platnost finské ústavy.