Možnosti práce s textem ve výuce NJ

Možnosti práce s textem ve výuce NJ

Ve čtvrtek 26. 11. 2015 se na naší škole uskutečnil ve spolupráci s nakladatelstvím Hueber seminář pro učitele NEJ na téma možnosti práce s textem ve výuce NEJ. Tento seminář vedla zkušená didaktička paní PhDr. Marie Müllerová, Ph.D.

Paní Müllerová působí od roku 1996 na pedagogické fakultě UHK, kde vyučuje především didaktiku. Ve své odborné činnosti se věnuje hlavně didaktice NJ, alternativním formám výuky, Evropskému jazykovému portfoliu a novým trendům ve výuce NJ. Má ráda živé a hravé vyučovací jednotky. Pokusila se nám ukázat, jak můžeme oživit dovednost, která většinou psychicky vyčerpá učitele i žáky, protože v klasickém pojetí vyučování je monotónní, zdlouhavá a nudná: Leseverstehen.

 

Ihr könnt euch schon freuen auf eure nächste Stunde, unsere lieben Deutschschüler.

anotace semináře:

Možnosti práce s textem ve výuce NJ

Čtení s porozuměním je a vždy byla důležitá receptivní dovednost, neboť čtenářská

gramotnost znamená schopnost porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat jej

k dosahování určitých cílů. Její nácvik v cizím jazyce závisí na mnoha faktorech, ovšem

v případě čtenářské gramotnosti bývá zdůrazňována především funkční povaha čtení, která

je procesem, kdy čtenář pomocí nejrůznějších postupů, dovedností a strategií dojde

k porozumění.

V semináři se seznámíte s různými zajímavými texty, které Vám umožní nácvik dovednosti

čtení s porozuměním zatraktivnit a zefektivnit. Zdrojem textů budou moderní učebnice

němčiny pro všechny věkové skupiny a jazykové úrovně od A1 po B1: Beste Freunde 2,

Super! 2 a Menschen.

Aktuální informace

09.04.2026

se konají v úterý 28/4 od 17:30 hod v kmenových učebnách. Od 18:00 hod pokračují individuální konzultace s vyučujícími dle rozpisu.

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

plk. Bedřich Krátkoruký

Plk. letectva i. m. Bedřich Krátkoruký (8. 10. 1913-15. 1. 1943), vynikající pilot a stíhací eso RAF v době 2. světové války, studoval na naší škole ve 30. letech 20. století.

Svět v roce založení školy

Volební právo v Austrálii

17. prosinec 1903

Parlamentních voleb v Austrálii se poprvé účastnily i ženy.

Nejčtenější

20.03.2026

Ve čtvrtek 19. 3. hostilo naše gymnázium jako každý rok krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Kromě organizační stránky nám soutěž přinesla i velmi pěkné zprávy. Naši studenti zvítězili ve třech kategoriích a postupují do ústředního kola.

celý článek
19.03.2026

Ve středu 18. března se na Gymnáziu Na Zatlance konal další ročník Studentského projektového fóra. Naši školu letos v humanitní sekci reprezentovali Veronika Pilařová a Karolína Škaroupková s projektem V síti AFYN a Max Jelínek se svou prací Propagační video školy. Oba projekty byly oceněny porotou.

celý článek
29.03.2026

Poprvé, co paměť sahá, se tři studenti naší školy zapojili do soutěže Certamen Latinum (latinské olympiády). A jednomu z nich, Filipu Slabému z 8OA, se podařilo docílit vítězství ve vyšší kategorii B soutěže na celorepublikové úrovni. Stalo se tak 19. března 2026 na Staroměstské radnici v Praze. Gratulujeme k opravdu mimořádnému výkonu.

celý článek