Z exkurze do Židovského muzea v Praze je již tradice
Z exkurze do Židovského muzea v Praze je již tradice, která doplňuje výuku literatury a dějepisu v prvních ročnících vyššího gymnázia.
V Židovském muzeu jsme se dozvěděli plno nových a zajímavých informací o tradicích a zvycích židovské kultury. Mimo jiné nám někteří spolužáci sehráli židovskou svatbu. Po skončení první části programu, dílně Badatel, která trvala zhruba hodinu a půl, jsme s lektorkou a průvodkyní zároveň vyrazili do ulic židovské čtvrti. Nejdříve jsme se zastavili u Staronové synagogy. Je to nejen nejstarší synagogou v České republice, ale patří i mezi nejstarší v Evropě. Její návštěva byla pro nás všechny velkým zážitkem, protože nikdo z nás v žádné synagoze ještě nebyl. Muži musí do synagog i na hřbitovy vstupovat s pokrývkou hlavy. Všichni jsme si vzali jako suvenýr kipu, tradiční židovskou pokrývku hlavy. Na zdech byly nápisy – jejich překlad do češtiny jsme našli v informačním letáčku. Dále jsme pokračovali do Pinkasovy synagogy, která slouží jako památník českých Židů, kteří zahynuli během holocaustu. Bylo jich přes 80 000. Při pohledu na všechna ta jména, která pokrývají stěny, se nám tajil dech. Nezbytnou součástí naší exkurze byla i návštěva židovského hřbitova. Dozvěděli jsme se, že z nedostatku místa se pohřbívalo v několika vrstvách nad sebou. Na každém náhrobním kameni měli obrázek, který symbolizoval jejich jméno nebo povolání. Celou exkurzi jsme zakončili ve Španělské synagoze, která patří mezi nejmladší v České republice.
Akce se všem moc líbila. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Chtěli bychom poděkovat paní profesorce Hantonové a panu profesoru Soukupovi, že nám zařídili tuto exkurzi.
Magdaléna Součková, Michaela Reková 1A