Maturitní dějepisný seminář v Praze

Maturitní dějepisný seminář v Praze

24. září 2014 jsme spolu s dějepisným seminářem vyrazili na exkurzi do Státního oblastního archivu v Praze a následně do Náprstkova muzea. Ač se to na první pohled může jevit nudné, byl to výlet vskutku adrenalinový a plný překvapen.

Poté, co se nám podařilo dostat se za pomoci vlaku a metra kamsi na okraj Prahy, jsme se náhle octli uprostřed rušné vozovky bez chodníku a marně jsme hledali autobusovou zastávku. Když jsme pak konečně dorazili na Chodovec, kde se nacházel první z cílů našeho putování, doufali jsme, že je nebezpečí za námi – a opravdu, během přednášky poměrně vtipného zaměstnance archivu pana Sováka jsme se dozvěděli mnohé o archiváliích, jejich uskladňování a práci s nimi, ba co víc, ani jsme nebyli vystaveni ničemu šokujícímu či nebezpečnému. Pak následovala samotná prohlídka archivu – viděli jsme kupříkladu pečeť Přemysla Otakara II., podpis Albrechta z Valdštejna i Franze Kafky či spis z vyšetřování Lídy Baarové. Nutno ovšem podotknout, že některým z nás hrozila otrava čpavkem a paní profesorka Hantonová (díky neprostupným dveřím) málem zůstala uvězněná v hlubinách archivu navěky.

Tramvají jsme pokračovali do Náprstkova muzea, kde nás teprve čekal skutečný šok. Kdo by se byl nadál, že se expozice s názvem „Země černých faraonů“ nebude týkat starověkého Egypta (Egypt jsme si pochopitelně spojili s Afrikou, a tudíž nás ani nenapadlo, že jeho obyvatelé nejsou tak úplně černí), nýbrž Súdánu. Tento fakt jsme nicméně přijali a vyslechli si spoustu informací o zemi, o níž jsme doposud téměř nic nevěděli. Poté, co jsme opustili muzeum, byla exkurze ukončena.

Kristýna Kutnarová, 8OA

Zobrazeno: 5751x

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.