ZA POZNÁNÍM JIŘÍHO TRNKY

ZA POZNÁNÍM JIŘÍHO TRNKY

Dne 7. února  se vydala třída sekunda A na exkurzi do Kutné Hory, na výstavu Jiřího Trnky.

Ráno jsme se všichni sešli na nymburském nádrží  s paní profesorkou Haníkovou a paní profesorkou Sedlatou. Nastoupili jsme do vlaku, cesta však nebyla přímá, museli jsme dvakrát přestupovat, což nám vůbec nevadilo. Poprvé v Kolíně a následně v Kutné Hoře na hlavním nádrží, kde jsme přestoupili na místní lokální vlak, který nás odvezl na stanici Kutná Hora město.  Následně nás čekala malá cca 3 km túra.

 Tak po dvaceti minutách jsme dorazili na místo, ale jelikož jsme přišli dříve, museli jsme chviličku počkat a tak jsme toho využili a podívali se na jednu z památek UNESCO a to na Chrám svaté Barbory.  Jakmile nastala desátá hodina, cesta za poznání nám všem začala.

Jiří Trnka byl český výtvarník, spisovatel, ilustrátor, sochař, scenárista , loutkař, režisér animovaného filmu a jeden z jeho zakladatelů. Každá místnost výstavy měla svou barvu, například: žlutou,  oranžovou či červenou. Na stěnách visely obrazy a na stolech bylo vystaveno několik loutek. Objevovaly se tam místnosti, kde se promítaly Trnkovy pohádky, a v jedné z místností se promítal Trnkův  životopis. Byla zde i možnost, vyzkoušet si animaci loutkové pohádky. Mezi nejlepší části patřil vstup do interaktivní knihy jménem  Zahrada. Kam jsme se mimochodem dostali náhodou, ale byli jsme za to rádi. Výstava byla nádherně zpracovaná, určitě si každý z nás něco nového odnesl.

Nastala cesta zpět a pak rozchod na nymburském nádraží.

Myslím, že každý z nás by měl alespoň něco málo o Jiřím Trnkovi vědět, aby se na něj jen tak nezapomnělo.

Celá exkurze byla nádherná a plná nových zkušeností a to především díky skvěle zpracované výstavě a naším paním profesorkám.

 

Pozlerová Lucie 2SA