Simulation du Parlement européen

Simulation du Parlement européen

Ve čtvrtek 13.4. se na Francouzském institutu v Praze konal druhý ročník Simulace jednání Evropského parlamentu. Jedná se o akci, kterou vymyslel a pořádá v různých zemích ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií, známějšího pod názvem SciencesPo, pan Lukáš Macek. Naše škola díky zapojení do Evropských jazykových sekcí IFP byla opět přizvána k účasti. A tak mělo 12 nymburských francouzštinářů možnost vyzkoušet si roli europoslanců a vyjednat finální znění rezoluce o energetické bezpečnosti. Více již sami studenti.

Simulace evropského parlamentu byla zajímavou zkušeností. Bylo přínosné vyzkoušet si (velice zjednodušený) chod evropského parlamentu. Na akci jsem poznala spoustu fajn zajímavých lidí. Odnáším si novou slovní zásobu a (doufám) lepší komunikační schopnosti. Děkuji za tento zážitek. Byla to jedna z nejlepších akcí, které jsem se přes gymnázium účastnila.

Zuzana Krejzarová 6XA
 
Na IFP jsme dorazili okolo desáté hodiny. Seznámili jsme se s průběhem celého dne a začali jsme se zvolením předsedy parlamentu.  Následovalo rozdělení do skupin a projednávání předložených návrhů.
Celý den jsme byli obklopeni francouzštinou. Věřím, že několik z nás si odneslo pestrou slovní zásobu a dokonce i kontakty na naše spolužáky z jiných škol.
 
Tamara Kotyková 5QA
 
Na simulaci se mi líbilo. Čekala jsem, že to bude trochu jiné - že se tam bude víc mluvit francouzsky, že tomu budu míň rozumět, že budou lidé méně přátelští. Nakonec se mi ale atmosféra líbila. I když jsem se nezapojovala do debaty a neznala všechna slovíčka, myslím, že jsem zvládla pochopit, co chtěl dotyčný říct. Dovolila bych tedy si říct, že jsem se naučila líp porozumět, o čem někdo delší dobu mluví. Byla to pro mě dobrá zkušenost, kterou bych chtěla příští rok absolvovat znovu.
 
Lucie Brabcová 4KA
 
Stejně jako minulý rok mě potěšilo, jak se ostatní studenti chovali. Když bylo potřeba, pomohli cokoliv přeložit nebo vysvětlit. Celkově mám pocit, že akci provázela příjemná a přátelská atmosféra. Myslím, že pro mě byla akce velmi přínosná v rámci francouzštiny a také jsem díky ní opět vystoupila ze své komfortní zóny. Je zajímavé v průběhu dne pozorovat, jak mi postupně přestává dělat problém zorientovat se v konverzaci a mluvit s ostatními. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit a poznat spoustu mladých inspirativních lidí.
 
Eliška Schwarzová 6XA
 
Celý den jsem si užil. I přesto, že mám pouze základní úroveň francouzštiny, byl jsem schopen se zapojit, ačkoli ne zcela aktivně. Většinu času jsem poslouchal a pozoroval, avšak atmosféra debat a voleb mě překvapila a vtáhla do děje. Rád bych znovu zmínil, že i jako pozorovatel a profesionální zapisovatel jsem si akci užil a těším se na další roky, kdy doufám, že budu mít znalost francouzštiny na takové úrovni, abych se mohl aktivně zapojit do debat a i kandidovat na předsedu. Mezi stranami jsme dělali koalice a dlouhé debaty o vzájemné podpoře a pomoci. I když ne všem se dalo věřit, ale to přeci jen k simulaci patří. Organizace byla ovšem dokonalá, každý předem věděl, co si má zjistit a jakou roli v simulaci hraje a to, že ne každý byl loajální a ne všichni jsme dostali názory, které zastáváme v reálném životě, to vše jen přidávalo na zábavě a napínavé atmosféře. Bylo fascinující pozorovat děti, které neměly problém vést rozhovor ve třech nebo více jazycích, jako by to nebylo něco úžasného.
 
Tomáš Schytil 4KA
 
I přes to, že jsem byl na akci poprvé jsem si celý den velmi užil. Dostal jsem roli v malé extrémistické politické straně, což byla paradoxně ta nejzábavnější role, jakou jsem mohl dostat. Rychle jsem se seznámil se zbytkem strany a se všemi jejími členy jsem dobře vycházel. Poznal jsem mnoho skvělých lidí a rozhodně zlepšil svojí francouzštinu, jelikož se všechny formální, někdy i neformální konverzace udávaly francouzsky. Doprava i samotná organizace proběhly bez problému, občerstvení bylo samozřejmě vynikající. Jediné, co bych snad mohl vytknout je poměrně pozdní příjezd, ten byl ale vzhledem k rozsáhlému programu akce nevyhnutelný a nijak zvlášť mi nevadil. Jsem rád, že jsem se mohl simulace Evropského parlamentu účastnit a pokud to bude možné, tak bych rád jel i příští rok.
 
Adam Čermák 4KA
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.