Kvinty a 1A na exkurzi v Židovském muzeu v Praze
V posledním prosincovém týdnu před vánočními prázdninami se vydaly kvinty a 1A na exkurzi do Židovského muzea v Praze, aby poznaly jinou kulturu a zvyky, doplnily si a rozšířily informace z hodin literatury a dějepisu o historii židovského národa i judaismu pod vedením zkušených lektorů Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze při workshopech Hebrejská abeceda nebo Badatel i komentované prohlídce starého židovského hřbitova, Staronové synagogy, Klausové synagogy, Pinkasovy a Španělské synagogy.
A jak hodnotí exkurzi studenti?
Dozvěděla jsem se, že Židé přišli do Čech v 10. století, že nemají nebe a peklo a že nezobrazují žádným způsobem boha. Zaujal mě jejich způsob počítání roků a také to, že jejich letopočet začíná rokem 3760 př. n. l. Moc mě překvapilo, že se židovský hřbitov stavěl do výšky. Při workshopu jsem se dozvěděla zajímavé informace z historie hebrejštiny. Zvláště mě zaujalo, jak Židé museli vytvořit nová slova pro moderní věci, když chtěli po skoro dvou tisíciletích obnovit svůj jazyk.
Dozvěděla jsem se, že je tam pohřbeno 80 tisíc lidí a také to, co znamenají obrázky na náhrobcích.
Program byl dobře uspořádaný i záživný, jelikož jsme se z velké části podíleli na předávání nových informací tvorbou malé prezentace. Dozvěděl jsem se např. to, že židé slaví v sobotu šabat, den odpočinku (který v křesťanství spadá na neděli) a týden jim začíná nedělí a končí sobotou. Exkurzi jsem si užil a myslím, že byla i velmi užitečná.
Exkurze se mi velmi líbila. Program byl někdy trochu zdlouhavý, ale velice poučný. Dozvěděl jsem se o různých židovských zvycích. Nejvíce mě zaujal židovský hřbitov.
Zajímavé bylo také to, že si Židé po odchodu ze hřbitova myjí vodou třikrát střídavě každou ruku zvlášť, aby byli očištěni po návštěvě hřbitova.
Dozvěděl jsem se spoustu věcí o židovských zvycích, tradicích, historii i svátcíh - například šabat, pesach. Zaujalo mě, jak ortodoxní Žídě museli žít podle striktních pravidel a vše dodržovat. A také to, že se můžou Židé lišit podle toho, kam se do Evropy rozptýlili.
Exkurze byla velmi zajímavá, moc jsem toho o židovství nevěděl, takže pro mě dost věcí bylo nových. (...) samotné synagogy byly zajímavé.
Exkurze byla velice zajímavá, nejvíce se mi líbilo porovnání života židů v různých dobách a líbil se mi i hřbitov a informace k němu. I přesto, že si myslím, že si téma židů připomínáme dost často, mě exkurze dost bavila.
Vyzkoušeli jsme si psaní hebrejsky.
Líbilo se mi, že jsme zašli i do synagogy stále využívané k bohoslužbám a mohli si odnést jarmulky.
Myslím si, že exkurze byla velmi zajímavá, a jsem ráda, že nás provázela lektorka, která vše vysvětlila poutavě a zajímavě.
Naučila jsem se spoustu nových věcí a šla jsem na místa, kam bych sama od sebe asi nešla.
Líbilo se mi, když jsme si šli prohlédnout synagogy. Zaujalo mě, jak všechny měly rozdílné interiéry.
Z exkurze jsem si asi odnesl své správně napsané jméno v hebrejštině. Nezajímám se moc o judaismus, ale bylo fajn se dozvědět něco víc.