Znáte hebrejskou abecedu? Kvinta A ano!

Znáte hebrejskou abecedu? Kvinta A ano!

Ptáte se, jak se to stalo?  

V pátek 9. 12. byla totiž na exkurzi v Židovském muzeu v Praze. Kromě workshopu Hebrejská abeceda navštívila i  Staronovou a Španělskou synagogu a starý židovský hřbitov.

Exkurze pro mě osobně byla velmi zajímavá. Během programu jsme si vyzkoušeli napsat svoje jméno a příjmení v hebrejštině a podívali se do pražských synagog. Ve Španělské synagoze jsme navíc měli možnost prohlédnout si výstavu v patře budovy. Celým dopolednem nás provázela velmi milá průvodkyně, která nejen srozumitelně povyprávěla o místech, která jsme navštívili, ale také nám zodpověděla na všechny naše dotazy.

Překvapilo mě to, že se hebrejsky píše zprava doleva, a že jejich hodiny mají písmena.
 
I přesto, že v místech, kde jsme se nacházeli, se vyskytuji poměrně často, nikdy jsem nebyl na těchto velice zajímavých místech, jako je Španělská synagoga. Ta mi přišla dechberoucí. Také se mi líbilo, že jsem se něco dozvěděl o hebrejském písmu. Zjistil jsem že psát zprava doleva, není lehké.  
 
V první části exkurze jsme se učili číst a psát hebrejsky. Tato aktivita mě velmi zaujala, protože už všichni umíme napsat své jméno a příjmení v hebrejštině. 
V druhé části jsme navštívili židovské synagogy a židovský hřbitov. Staronová synagoga byla velmi krásná a zajímavá. Více se mi ale asi líbila Španělská synagoga, která byla o něco modernější a větší. Židovský hřbitov byl takový hodně jednoduchý, ale přesto velmi krásný. 
 
Na exkurzi jsem se dozvěděl nové zajímavé informace o Izraeli a judaismu. Například o svátcích či modlitbách. Naučil jsem se šifrování písma hebrejštiny, zaujaly mě na ní zápisy samohlásek. Měl jsem možnost poprvé navštívit synagogu, a to rovnou dvě (Staronovou a Španělskou). Taktéž jsem poprvé na vlastní oči viděl židovské hroby včetně hrobu nejslavnějšího rabína Rabiho Löwa, o němž nám pár informací též bylo řečeno. Jako suvenýr jsem si odvezl tabulku hebrejského písma a jarmulku ze synagogy.
 

Ve druhé polovině programu jsme navštívili Staronovou a Španělskou synagogu, líbila se mi odlišnost obou staveb, i přesto, že obě byly postaveny za stejným účelem.  Také jsme zavítali na starý židovský hřbitov. Tam mě zaujaly symboly na hrobech a to, že na hřbitově bylo prý pohřbeno až 10 000 lidí. Celkově mě akce moc zaujala a dala mi nové znalosti i ke klubu (klub moderní historie).

Výklad paní, která nás prováděla, byl srozumitelný a zajímavý. Tato exkurze se mi velice líbila, i když nás postihlo chladné počasí, tak exkurzi jsem si užila.

 

 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.