Nezlomní

					Nezlomní

3. 10. 2019 se třídy 1 A, 5QA a 5QB sešly na nádraží v Nymburce, aby se společně vydaly do Prahy na výstavu Nezlomní (The Steadfast). Doprovod na tuto událost nám dělaly paní profesorky: Hantonová, Černá, Haníková a Sedlatá. V 08:06 jsme vyrazily vlakem z Nymburka do Prahy na Masarykovo nádraží.   

            Před Obecním domem, kde se výstava konala, jsme se dozvěděli program, který většinu žáků potěšil. Bylo nám řečeno, že na výstavu půjde vždy jedna třída a zbylé třídy budou mít zatím rozchod. Jaké štěstí pro studenty, že Obecní dům je kousek od Paládia. První Kvinta šla na výstavu v 10 hodin, druhá v 10:20 a my prváci jsme šli na výstavu v 10:40.  To pro nás znamenalo hodinu a asi 10 minut k návštěvě Paládia. Většina prváků byla nadšena už jen z toho.

Kolem 10:35 jsme se všichni prváci sešli před Obecním domem a šli jsme se podívat dovnitř, na cíl dnešní exkurze. Na výstavě byla představena díla třiceti nezlomných (a nezlomených) výtvarných umělců včetně jejich slovních projevů. Jejich nezlomnost nebyla nutně vztažena pouze k politice či společenským událostem, spočívala i v neochvějné víře ve vlastní uměleckou cestu.

            Ne všichni lidé mají zájem o umění nebo historii, ale myslím, že v každé třídě se našel někdo, kdo byl něčím z výstavy uchvácen. Co se týče nás prváků, nejspíš mohu říci, že my jsme byli nejvíce okouzleni především obrazy a citáty. Především my výtvarníci jsme byli překvapeni, co vše se dá (především olejovými barvami) vytvořit. Osobně mě nejvíce zaujalo „hraní s barvami“ a citáty, které kolem nás byly napsané, k nám promlouvaly, jako by byly ze sna.

            Po prohlédnutí výstavy jsme měli ještě krátký rozchod, a pak jsme vlakem odjeli opět domů. Naše první společná exkurze na výstavu dopadla na výbornou a všichni si z dneška něco odnesli. Ať už to byl úžasný zážitek z výstavy, něco z Paládia nebo oboje.

 

            Michaela Salačová, 2A